Χορηγοί 2012-2013

Επόμενος Αγώνας

(Χ)ορταστική ισοπαλία....

Σε ένα παιχνίδι που εντυπωσίασε στο δεύτερο ημίχρονο για τα πολλά γκολ που σημειώθηκαν και τις εναλλαγές στο σκορ, Βρασίδας Βρασνών και Α.Σ. Βασιλουδίου αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 3-3, χαρίζοντας στους φιλάθλους που έδωσαν το παρών ένα όμορφο απόγευμα με πλούσιο θέαμα.

Η ομάδα μας παρατάχθηκε και σε αυτό το παιχνίδι με αρκετά νέα παιδιά από την ομάδα παίδων, τα οποία τα πήγαν και πάλι περίφημα απέναντι σε μια πιο απαιτητική και έμπειρη ομάδα, κερδίζοντας για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι την εμπιστοσύνη του προπονητή τους αλλά και το χειροκρότημα του κόσμου. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μουντό, όπως και ο καιρός που επικρατούσε σήμερα το απόγευμα στο γήπεδο των Νέων Βρασνών. Η ομάδα μας είχε την κατοχή σε όλη την διάρκεια του ημιχρόνου αλλά δυσκολευόταν πολύ να δημιουργήσει ευκαιρίες αφού οι Αντώνης Χαλκιάς και Μπάμπης Παπαθανασίου ήταν πολύ στενά μαρκαρισμένοι καθ' όλη την διάρκεια του ημιχρόνου. Η μοναδική ευκαιρία που δημιουργήθηκε σε όλο το πρώτο ημίχρονο σημειώθηκε στο 15ο λεπτό και κόντρα στην ροή του αγώνα, με την ομάδα του Βασιλουδίου να σκοράρει ένα πολύ όμορφο γκολ. Με την λήξη του ημιχρόνου και τις δυό ομάδες να κατευθύνονται στα αποδυτήρια με το 0-1 υπέρ των φιλοξενουμένων, κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί τι θα επακολουθούσε στο δεύτερο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Παντελή Ιωαννίδη και Ντίνο Κυπαρίσση να περνούν ως αλλαγές, σε μια προσπάθεια του προπονητή μας να αλλάξει τον ρυθμό του αγώνα. Μέχρι και το 60ο λεπτό η ομάδα μας θα πιέσει τους αντιπάλους μας οι οποίοι όμως θα ανταποκριθούν σωστά αμυντικά. Η πρώτη καλή ευκαιρία για την ομάδα μας θα έρθει από στημένο, με τον Ντίνο Κυπαρίσση να εκτελεί απ' ευθείας φάουλ και τον αντίπαλο τερματοφύλακα να διώχνει δύσκολα με τις γροθιές. Στο 65ο λεπτό η ομάδα μας θα κάνει και τρίτη αλλαγή, με τον Δημήτρη Παπαγερούδη να παίρνει την θέση του Μπάμπη Παπαθανασίου και την ομάδα μας να γεμίζει κι άλλο μεσοεπιθετικά. Δύο λεπτά αργότερα η σέντρα ακριβείας του Στέργιου Τερζή θα βρει στο Δεύτερο δοκάρι τον Παντελή Ιωαννίδη ο οποίος δεν θα δυσκολευτεί να γράψει το 1-1. Πέντε λεπτά αργότερα νέα σέντρα του νεαρού Τερζή στο ύψος του πέναλτι με τον Αντώνη Χαλκιά να απογειώνεται και με εναέριο γυριστό σουτ να σημειώνει το 2-1 και ίσως το πιο όμορφο γκολ της πλούσιας καριέρας του! Πανέμορφο γκολ από αυτά που σπάνια βλέπουμε στα γήπεδα! Η ομάδα του Βασιλουδίου θα αντιδράσει και θα φτάσει δύο φορές κοντά στην ισοφάριση με τον νεαρό όμως κεντρικό μας αμυντικό Ραφαήλ Αμανετίδη να σταματάει δύο φορές τους αντιπάλους μας από το να πανηγυρίσουν. Σπουδαία και ... αντρίκια εμφάνιση από τον 15χρονο που δεν δίστασε να βάλει τα πόδια του στην φωτιά σε όλες τις φάσεις. Τελικά η ισοφάριση θα έρθει για τους φιλοξενούμενους λίγα λεπτά αργότερα, σε μια φάση που θα φέρει στην περιοχή μας σχεδόν όλους τους ποδοσφαιριστές του γηπέδου, με τους αντιπάλους όμως να είναι αυτοί που θα εκμεταλλευτουν την αναστάτωση αυτή και θα φτάσουν στην ισοφάριση. Στο 80ο λεπτό όμως νέα σέντρα ακριβείας από τον Άγγελο Κυπαρίσση από τα τριάντα μέτρα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας με τον Παντελή Ιωαννίδη να πιάνει το μονοκόμματο σούτ και να στέλνει την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα, σημειώνοντας ένα πανέμορφο γκολ από αυτά που τον χαρακτηρίζουν ως επιθετικό. Δυστυχώς όμως η ομάδα μας δεν θα μπορέσει να φύγει από το γήπεδο με την νίκη αφού στο 87ο λεπτό θα παραχωρήσουμε αχρείαστο φάουλ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή το οποίο θα φέρει στα καρέ μας και τους 21 ποδοσφαιριστές πλην του αντίπαλου τερματοφύλακα. Η εκτέλεση στο δεύτερο δοκάρι θα βρει νικητή στις μονομαχίες τον αντίπαλο ποδοσφαιριστή, ο οποίος και έγραψε το τελικό 3-3.

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι η ομάδα μας έδειξε πολύ καλά στοιχεία. Αυτό το "πάντρεμα" νέων και πιο έμπειρων ποδοσφαιριστών έφερε θετικό αποτέλεσμα, με τους νέους ποδοσφαιριστές να ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις του αγώνα και τους πιο έμπειρους να δείχνουν χαρακτήρα ηγετικό μέσα στο γήπεδο. Είναι πολύ ευχάριστο ότι η είσοδος των νέων αυτών παιδιών δεν μείωσε στο ελάχιστο την ανταγωνιστικότητα της ομάδας μας, ίσα ίσα που φαίνεται να δίνει και μια νότα φρεσκάδας και ενθουσιασμού, εντός και εκτός γηπέδου. Φυσικά ο δρόμος είναι ακόμα πολύ μακρύς και η συμπεριφορά της ομάδας και στα εκτός έδρας παιχνίδια θα μας επιτρέψει να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα για την ομάδα που θα παρουσιάσουμε μελλοντικά. Σημασία έχει ότι το ξεκίνημα είναι θετικό και ότι η ομάδα αυτή θα συνεχίσει να υπάρχει με παιδιά που προέρχονται από τα σπλάχνα της. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και τον προπονητή μας για την σημερινή εμφάνιση και τα πολύ ωραία γκολ που μας χάρισαν. Η ομάδα θα ξαναεμφανιστεί μπροστά στο κοινό της στις 7 Μαϊου ξανά, στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Ελλήσποντο Μαδύτου. Έως τότε ακολουθεί η εκτός έδρας αναμέτρηση μέσα στον Σοχό, το ρεπό της ομάδας, η εκτός έδρας αναμέτρηση στον Ευαγγελισμό και οι διακοπές του Πάσχα.